Už s prvými kroky na půdu ostrova Pag budete jisto jistě vědět, že tento ostrov je prosto „jiný“. Krajina, která zdobí toto území, se výrazně liší od ostatních Chorvatských ostrovů, které se mohou pyšnit bohatou zelenou vegetací. Zde panuje místy takřka měsíční krajina se střídmou zelení, všudypřítomný zpěv cikád a solí provoněný mořský vzduch vanoucí od sluncem prohřátých pláží. Tyto scenérie jsou však dech beroucí. Pokud však vaše kroky budou směřovat více do vnitrozemí, poznáte ruch velkoměst, bohaté společenské, kulturní i sportovní vyžití, historické dědictví původních obyvatel i tiché pláže, určené všem, kteří touží po klidu, soukromí a samotě. Pag nabízí od všeho trochu, proto není divu, že patří mezi nejvíce navštěvovaná místa Dalmacie.
Historie ostrova PAG.
Ostrov Pag se nachází v severní části Dalmácie a spadá pod skupinu Kvarnerských ostrovů. Je po ostrově Krk, Cres, Brač a Hvar, rozlohou pátým největším ostrovem Dalmácie. Tento velice slunný ostrov vznikl v dávných dobách, díky tektonickým poruchám, oddělením od současného pohoří Velebit. Dříve to byla jenom, mělká a poměrně dlouhá zátoka, která však skýtala mnoho možnosti pro těžbu soli.
Ostrov byl osídlen pravděpodobně už v době kamenné, stejně jako mnoho jiných ostrovů v Jaderském moři. Prvními osadníky byli Irylové, kteří se živili chovem ovcí a rybolovem. První dochovaná písemná zmínka však pochází z 1. století. Ta nám prozradí, že se na zdejším území usadili Římané, kteří zde založili i celý systém opevnění. V průběhu kolonizace se začalo rozvíjet město Cissa, které se nacházelo na severním okraji Pažského zálivu. Psal se rok 364 n.l., když toto vzkvétající město bylo jednou pro vždy smazáno z povrchu zemanského ničivým zemětřesením. Ještě v dnešních dobách můžeme spatřit pozůstatky základů staveb z těchto dob.
Ve 12 a 14 století se Pag stál arénou střetů mezi Zadarem a Rabem, neboť každý chtěl získat velká naleziště solných dolů nacházejících se na ostrově. V dalších letech panovali na ostrově Benátčané, kteří si ukradli solný monopol jen pro sebe, pak tu přes 100 let vládli Habsburkové, a až do konce 20. století byl ostrov pod křídly Rakouské monarchie. V dobách druhé světové války byl postaven v blízkosti města Pag koncentrační tábor.
Navštivte ostrov výborného ovčího sýru, tradiční krajky a prastarých olivovníků.
Ostrov Pag je sjednocen s pevninou Pažským mostem, který byl vybudován v 70. letech minulého století. Jeho snadná dostupnost tudíž láká poměrně velký počet návštěvníků.
S Pagem je spojena, kromě produkce soli, i tradiční výroba Pažského sýra, který je znám dokonce i v Americe. Pažský sýr se vyrábí z mléka Pažských ovcí, které se pasou na zdejší trávě a bylinkách. Jedinečnou chuť však sýr získává díky kapkám mořské vody, které na trávu i byliny zavane zdejší vítr. Stejné pozornosti se dostává i tradiční Pažské krajce, jejíž výroba trvá po celá staletí, a prastarým olivovníkům rostoucích v drsných podmínkách mezi kameny, z nichž se lisuje kvalitní Lunský olivový olej.
Podnebí ostrova Pag je velmi příznivé. Panuje zde středomořské klima, které láká ke koupání v letních měsících, a zajišťuje příjemné teploty po celý rok. Kouzlu zdejších měst určitě propadnete v jakoukoliv denní či noční dobu. Čekají na Vás města jako Pag,Novalja,Stara Novalja, Mandre, Lun či Caska, kde je opravdu na co koukat. Stojí za to zajít i do zdejších taveren, a nad plnými stoly zdejších místních specialit, čerpat z pohostinnosti místních obyvatel. Můžete také objevovat i historické poklady těchto měst, anebo jen tak, v náruči lavice či v křesle, posedávat u přístavu a kochat se pohledem na zdejší průzračně čisté moře.
Mějte krásnou dovolenou :-).
Váš Nábytek v kostce - masivní nábytek pro Váš zdravý domov.