Den vzniku Československa

28. října je dnem státního svátku České republiky. Tento den si každoročně připomínáme vznik samostatného státu. Počátek svátku směřuje k 28. 10. 1918, na konec 1. světové války. K tradičním projevům oslav státního svátku patří např. jmenování generálů prezidentem, účast hlavy státu na vojenské přísaze Hradní stráže či udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

Pojďme ale ještě nahlédnout do minulosti. Do roku 1914 nebyl v českých zemích asi nikdo, kdo by reálně zvažoval vznik samostatné Československé republiky. Čeští činitelé chtěli setrvat v Rakousku-Uhersku, protože v Čechách scházel kapitál. Proto až do jara 1918 prakticky nikdo nepřemýšlel o odloučení se od Rakouska–Uherska. Snažilo se jen o jeho porážku. Ten, kdo navrhl koncept rozpadu Rakouska–Uherska jako první, byl Tomáš Garrigue Masaryk, v té době pobývající v exilu.

A proto už v 2. polovině 19. století docházelo k politickým a kulturním snahám o posílení národní identity v rámci rakouské monarchie. Ale až postupem 1. světové války se upozorňovalo na průbojnější řešení. V konečných měsících války byl založen Národní výbor, který se měl zabývat problémy osamostatnění. Nejvýznačnějšími osobnostmi, které založily v Paříži první exilovou vládu, byli Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Edvard Beneš. Stěžejním momentem v celém procesu byla 14. října 1918 generální stávka, při které se mezi lidmi rozhlásila zvěst o vzniku samostatného státu.

27. října odeslal ministr zahraničí Rakouska-Uherska americkému prezidentovi Wilsonovi nótu k požadavkům na autonomii pro státy rakouské monarchie. Občané si tuto listinu vyložili jako kapitulaci Rakousko-Uherska a 28. října začali oslavovat. Zároveň se v Ženevě konalo jednání Národního výboru. A 28. října 1918 v podvečer byl samostatný stát Čechů skutečně vyhlášen. Slováci se k českému státu připojili Martinskou deklarací o dva dny poté. O rok později se k Československé republice připojila Podkarpatská Rus. Nové území tehdejšího vzniklého státu zahrnovalo Čechy, Moravu, České Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus. 1. prezidentem byl 14. listopadu zvolen v nepřítomnosti Tomáš Garrigue Masaryk. Československý stát pak vytrval, kromě období 2. světové války s různými obměnami, až do roku 1993. Skončením 31. prosince 1992 po 74 letech od svého vzniku, Československo zaniklo rozpadem České a Slovenské Federativní Republiky. Česká republika a Slovenská republika se 1. ledna 1993 staly jejími nástupnickými státy a samostatnými subjekty mezinárodního práva.

Po odloučení Československa, se na Slovensku přestal tento svátek slavit. I u nás jsou odpůrci, kteří to odůvodňují tím, že slavíme vznik již neexistujícího státu. Odborná veřejnost, historikové i většina občanů však považují toto datum v moderní historii našeho státu a českého národa za zásadní.

I vy můžete s NÁBYTKEM V KOSTCE prožít ozvěny první republiky. Vždyť elegance a noblesa té doby je určitě nesporná. Stačí jen nahlédnout do našeho sortimentu a zasnít se. A ať už budete hledat mezi židlemi, stoly, kredenci, vitrínami, skříněmi či postelemi, určitě mezi nimi najdete prvorepublikový odkaz. Za zmínku však stojí břízový nábytek řady RodanAtlanta nebo Mexicana.

Navíc u nás můžete oslavit tento svátek tím, že dostanete 28% slevu na nábytek Mexicana a Klasik, který tento den nakoupíte. Oslavovat můžete i při této komodě Atlanta, na kterou také platí tato výhodná sleva. Stačí se při objednávce odkázat na tento článek a zboží objednat klasickým způsobem. My vám automaticky odečteme z nákupu 28% z ceny a zašleme na váš mail podklady k platbě se slevou.

Zapátrejte proto sami v našem e-shopu a určitě budete mile překvapeni, co všechno objevíte…