Den boje za svobodu a demokracii či Mezinárodní den studentstva? 17. listopad

Toto datum se zapsalo do naší, ale i světové historie hned nadvakrát. Poprvé je poznamenáno v kalendářích našich myslí tmavou tuží. 17. listopad 1939 se stal naneštěstí velmi smutným dnem.

V listopadu 1939 čeští studenti zorganizovali pokojné demonstrace proti Němcům. Pokoušeli se vzepřít nacistické nadvládě. Tento skutek však bohužel nezůstal bez důsledků. Studenti byli ostrou střelbou jednotek SS umlčeni. Jan Opletal, student lékařské fakulty Univerzity Karlovy byl raněn a Václav Sedláček, pekařský dělník, zavražděn. Jan Opletal svým poraněním 11. listopadu podlehl. Jeho pohřbu se 15. listopadu zúčastnilo tisíce lidí. O den poté uzavřeli nacisté vysoké školy a právě 17. listopadu popravili pro výstrahu nacističtí okupanti devět reprezentantů českého studentského hnutí a na 1200 jich odvedli do koncentračních táborů. Takovýmto zrůdným činem chtěli zničit jakékoliv projevy odporu. Ačkoliv byly na Hitlerovy pokyny české vysoké školy na několik let uzavřeny a vyměnily je německé úřady, nepodařilo se zadržet odpor a lásku lidí. Odpor k diktátorství Hitlerova režimu a lásku k svému národu a k nezávislosti.

Tento odkaz se však nestal bezdůvodným a už vůbec nepadl v zapomnění. Přivedl totiž o 50 let později studenty k obdobné statečnosti, a to k odvaze demonstrovat proti totalitnímu režimu. Tento statečný krok našich odvážných předchůdců z roku 1939, odstartoval v roce 1989 jejich nástupce, aby si nejen připomněli smrt Jana Palacha, studenta a bojovníka za svobodu a demokracii, ale připojili se i k veřejnému odporu proti komunistickému režimu. Tyto protesty se staly součástí tzv. Sametové revoluce. Tento převrat, kromě 17. listopadu 1989, kdy byli demonstranti napadeni veřejnou bezpečností, nebyl provázen násilím. Demonstrace se díkybohu obešly bez jediné újmy na životu. Termín sametová revoluce se pak začal ve světě používat jako synonymum pro revoluce, u kterých je moc získána bez násilí.

Na podkladě první události přijímá v roce 1941 Mezinárodní studentská organizace v Londýně rozhodnutí, že 17. listopadu se bude připomínat jako Mezinárodní den studentstva. Je to fakticky jediný oficiální den mezinárodního významu, který má svůj zrod v naší zemi. Tento státní svátek se však po druhé události přejmenoval na Den boje za svobodu a demokracii, aby upozorňoval, že se tento den konečně podařilo, že v naší zemi svoboda a demokracie zvítězila. V současnosti se jedná o tom, zda nadále nechat tento svátek jako Den boje za svobodu a demokracii nebo k němu dodat i Mezinárodní den studentstva. Svátek by se tedy oficiálně nazýval Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii. A jaký názor máte vy? Jste pro přeměnu názvu tohoto svátku?

Ať už máte na to jakýkoliv názor, u nás v NÁBYTKU V KOSTCE si může vybrat opravdu každý. Potřebujete zařídit pracovnu, ložnici, jídelnu, obývací pokoj, či snad pokoj dětský nebo studentský? Tak právě tady jste totiž na tom správném místě.

K tomu vám Nábytek v kostce, u příležitosti 17. listopadu, nabízí 17% slevu na nábytek Rodan, MexikanaPorto a Klasik, který tento den zakoupíte. Stačí se při objednávce odkázat na tento článek a zboží objednat klasickým způsobem. My vám automaticky odečteme z nákupu 17% z ceny a zašleme na váš mail objednávku se slevou. A to je příznivá nabídka, nemyslíte?