Jak správně pečovat o nábytek ze smrkového a borovicového masivu

Než poskytneme několik tipů, jak se starat o náš nábytek ze smrkového masivu a nábytek z borovicového masivu, pojďme si říct několik vět o samotném dřevu.

Smrkové dřevo a borovicové dřevo jsou přírodní produkty, o tom není pochyb a úplně normálním jevem je i jeho různorodost, strukturální a barevná jedinečnost či sukovitost. Každé přírodní dřevo však v průběhu času přirozeně vybledne, ztmavne či změní barvu (např. na červenou). Tomuto druhu dopadu na dřevo však nelze zabránit! Můžeme však ovlivnit, zda se barvy budou rovnoměrně měnit po celé ploše anebo pouze na určitých místech. Jiné je to u nábytku v bílé či šedé barvě. V tomto případě tedy nemáme co do činění se samotným ztmavnutím nábytku, ale se skutečností, že nám nábytek zežloutne, anebo chytne našedlý odstín. Bílé zbarvení je velmi specifický a odlišný druh ochrany povrchu dřeva ve srovnání s čirým lakem. Bílá a šedá barva použitá k malování nábytku pokrývá 99% přírodní barvy dřeva, ale nezakrývá přirozenou strukturu dřeva. Různorodost dřeva lze tedy vidět a zároveň i při každém doteku i cítit.

Navzdory skutečnosti, že dřevo bylo řezáno, sušeno a plátováno, může stále vykazovat svou zásadní aktivitu uvolňováním pryskyřice. Na nábytku ošetřený transparentním lakem však tato skutečnost není znatelná, ale na bílém nábytku se může objevit žlutá barva (zejména u suků). Rovněž praskání, otok a deformace jsou další otázkou charakteristiky dřeva. Stává se, že na povrchu nábytku je otok (nejčastěji ve spojích prvků), prasklina, deska se zkroutila nebo zkosila. Nejčastěji je to způsobeno nepříznivými podmínkami prostředí: velkými výkyvy teploty, vysokou vlhkostí nebo záplavou kapaliny nebo příliš nízkou úrovní vlhkosti vzduchu.


Údržba a prevence.


Máme pro Vás tedy několik tipů, jak udržet dřevěný nábytek v dobrém stavu po mnoho let. Na začátku je třeba upozornit na problematiku plánování uspořádání nábytku. Pod vlivem světla (především slunečního světla) a tepla může dřevo změnit barvu a může vyschnout a tím popraskat. Proto, abychom to omezili, musíme hledat vhodné místo pro umístění nábytku. Není však vždy možné zařídit nábytek tak, aby nespadl přímo na sluneční světlo, v takových případech tedy doporučujeme používat za slunečných dnů žaluzie anebo závěsy.

Nezapomeňte se také vyhnout místům s velkými výkyvy teplot. Optimální teplota je 16-22 ° C. Nábytek musí stát nejméně jeden metr od radiátoru. Vlhkost má také velký vliv na vzhled dřeva, příliš velká vlhkost může způsobit otoky a příliš nízká zase praskání. Snažte se tedy v interiéru udržovat konstantní úroveň. Optimální vlhkost v místnostech je 40-60%. Optimální vlhkost prospívá nejen našemu nábytku, ale také nám, a v takovémto prostředí se cítíme opravdu nejlépe. Stejné je to rovněž u dřevěných podlah a knihách na bázi dřeva.

Nyní tedy pár slov o tom, jak nábytek čistit. Nedoporučujeme přílišné čištění dřeva velmi vlhkým hadříkem. Když na povrch nábytku nalijete jakoukoli tekutinu, nezapomeňte zaplavený prvek okamžitě osušit hadříkem. Nábytek doporučujeme čistit měkkým hadříkem, např. z bavlny anebo mikrovlákna. Vždy utírejte směrem k vláknům a na nábytek netlačte. Příliš mnoho čištění může změnit strukturu a barvu laku a dřeva. Pro výrobky ze dřeva používejte speciální čisticí a údržbářské výrobky.