V tomto článku se pokusíme odpovědět na několik otázek o ochranných nátěrech dřeva. Proč se k ochraně dřeva používají laky, oleje, vosky a barvy? Je možné používat dřevěný nábytek bez povrchové úpravy, a jaké si to sebou nese výhody a negativa? Jaký druh ochranného nátěru je třeba použít při natírání dřeva? Jsou nátěry transparentní, anebo zcela pokrývají dřevěnou strukturu? Jaké barvy a laky jsou bezpečné pro zdraví vašich i našich dětí?
Co si budeme povídat, dřevo je prostě přírodní materiál! Liší se rozmanitostí, strukturální a barevnou jedinečnosti, sukovitostí a originalitou. Pro většinu lidí je právě tato rozmanitost vítána a žádoucí.
Natírat anebo ne?
Hlavní a zásadní rozdíl mezi nábytkem ošetřeným a neošetřeným je v tom, že dřevo chráněné např. lakem vytváří jakýsi neproniknutelný film na povrchu. Je tedy snazší takový to nábytek udržovat v čistotě a rovněž neabsorbuje kapaliny tak rychle, jako nábytek neošetřený žádným ochranným nátěrem. Je však třeba si uvědomit, že tato ochrana není 100% vodotěsná. I malé množství vody ponechané na dřevěném lakovaném povrchu stolu, může po několik desítek minut způsobit jeho bobtnání. Může dojít rovněž ke změně zabarvení dřeva či laku. Kromě toho je surové dřevo náchylnější ke kolísání vlhkosti vzduchu. Hlavním důvodem, proč není dřevěný nábytek ošetřen, je touha našich zákazníků zvolit si barvu, vosk nebo olej dle svých představ. Dalším důvodem je vytvoření jedinečné atmosféry v místnosti, pryskyřice, která vychází z nábytku, voní a funguje jako aromaterapie.
Výrobky používané k ochraně dřevěného nábytku lze rozdělit do dvou skupin:
První skupina zahrnuje nátěry, které nepokrývají kresbu přírodního dřeva (laky, moření, vosky a oleje). Druhá skupina zahrnuje prostředky, které naopak přirozenou barvu dřeva zcela překryjí (barva). Barvy, laky a moření se dále dělí na typy dle složení (vodní báze, ředidlo). Výrobky používané k ochraně dřevěného nábytku jsou také dále rozděleny do úrovní lesku (mat, pololesklý, lesklý).
Níže je uveden stručný popis produktů používaných k ochraně dřeva.
Laky - jak jsme již zmínili, tento produkt vytváří na povrchu dřeva průhlednou neproniknutelnou strukturu. V našem případě tedy chrání nábytek před mechanickým poškozením nebo vlhkostí. Může rovněž obsahovat barevný pigment, který navíc dává nábytku jinou barvu dřeva. Díky lakování je dřevo hladké. Jakékoli odstranění laku je možné pouze mechanicky, tj broušením, např. brusným papírem.
Moření - je barvivo na dřevo pronikající hluboko do jeho struktury. Čím více vrstev, tím je barva tmavší a intenzivnější. V obchodech je k dispozici velký výběr barevných škál moření. Při výběru barvy však musíte mít na paměti, že tento přípravek bude vypadat jinak na smrku, borovici nebo buku. Dokonce i rozdíly v barvě jsou vidět na dvou různých kusech stejného typu dřeva. Moření navíc nechrání před vlhkostí. Namořené plochy jsou drsné a porézní. Po zabarvení a zaschnutí se doporučuje ještě jeden vrchní nátěr, prostředkem k ochraně dřeva před vlhkostí a nečistotami. Odstranění takového povlaku je možné pouze broušením.
Oleje – jsou dostupné na trhu v různých barvách. Tento prostředek hluboko proniká do struktury dřeva a na rozdíl od laků nezanáší póry. To způsobí, že dřevo dýchá a vlhkost se z něj může vypařovat. Olejový povlak musí být čas od času obnoven. Četnost renovací závisí na jejím provozu. Nevýhodou je fakt, že pokud chceme nábytek udržet v trvale krásném vzhledu, je třeba si s tím dát práci. Výhodou pak je, že nábytek můžeme obnovit v domácích podmínkách, aniž bychom nejprve úplně odstranili předchozí ochrannou vrstvu, jako je tomu u laků a barev.
Vosky - stejně jako oleje pronikají do dřeva, ale ne tak hluboce. Vytvoří matnou a hedvábně hladkou vrstvu na povrchu voskovaného nábytku, která je odolná vůči vodě a nečistotám. Vyskytuje se v různých barvách. Stejně jako u ochrany oleje musí být vosk obnoven.
Barvy - zcela pokrývají přirozený vzor dřeva a dochází k barevnému sjenocení. Většina výrobců barev nabízí nekonečnou škálu barev, zákazník si může vybrat barvu ze vzorkovače. Tento typ ochrany povrchu dřeva funguje dobře, když je nábytek starý a struktura dřeva není příliš působivá.
A jaké barvy a laky jsou bezpečné pro zdraví vašich i našich dětí? Odpověď je jednoduchá, ty s příslušným schválením a normami, jako je EN 71.
Mějte krásný den.
Váš nábytek v kostce