Tento svátek se slaví od nepaměti. Jistě si i vy všichni pamatujete atmosféru, která každoročně tento svátek obklopovala. Já si ho pamatuji snad už od mateřské školky. Paní učitelky se hezky upravily, celý den byly milé a děti jim nosily povětšinou karafiát. Na základní a střední škole se tento den trochu šidila výuka, což ocenili jistě všichni studenti.
Domů se nám naše pracující maminky vracely taky, jak jinak než s karafiáty. Někdy si přinášely i ručník či utěrku. Často se tento svátek spojuje i s podnikovými oslavami, na kterých často oslavovali více muži než ženy. A doma? Doma už na ně čekala na stole většinou také kytice rudých karafiátů. A která maminka měla štěstí, dostala k této typické květině dokonce i bonboniéru.
A i když si tento svátek většinou spojujeme se socialistickou propagandou, přesto ve mně vyvolává velkou dávku nostalgie. Tato doba totiž patří už neodmyslitelně k mému dětství. A ač už v dnešní době toto období většinou vnímáme každý s různými rozpaky, vzpomínky na MDŽ určitě patří k těm příjemnějším vzpomínkám. Však se k nim určitě najdou v každé rodině i více či méně úsměvné historky. Pojďme se tedy spolu zamyslet nad tím, jak vůbec došlo k tomu, že se tento svátek slaví.
8. březen je totiž již od roku 1910 mezinárodním dnem žen. Prvním impulsem pro vznik tohoto svátku byla v roce 1908 stávka v New Yorku. Téměř 40 000 žen z textilních továren začalo protestovat proti dlouhé pracovní době a dožadovaly se i volebního práva. Mezinárodní den žen se po tomto roce postupně dostával do všech zemí. A v roce 1912 se tento svátek začal slavit i v Praze. MDŽ se dnes u mnoha lidí spojuje s hromadnými oslavami v podnicích a propagandou socialistického režimu, i když to socialistický svátek vlastně vůbec není. Mezinárodní den žen je totiž hlavně i dnem boje žen za sociální a politické zrovnoprávnění, což zdůraznila deklarace OSN v roce 1977. A i když od roku 1990 už MDŽ není oficiálním svátkem, stále si ho rádi připomínáme. Jeho oslavy však již nejsou tak masové a ideologicky zaměřené jak tomu bylo v minulosti.
I my v NÁBYTKU V KOSTCE si vážíme všech žen. A jelikož i náš tým tvoří z větší poloviny ženy chápeme, že každá si svůj svátek představuje jinak. Ale každá z nás chce, aby naše dny nebyly sváteční jen o svátcích. A proto jsme tu my. Chceme Vám totiž milé ženy, vnést sváteční dny do vašich příbytků každodenně. A pokud to bude jen trochu v našich silách, pokusíme se splnit veškerá Vaše přání.
Tým NÁBYTKU V KOSTCE Vám přeje krásný MDŽ ;)