Tato a další z mnoha pranostik se Váží právě k datu 11. listopad, kdy se slaví Svátek Svatého Martina. Tento svátek byl a stále ještě je jeden z nevíce známých svátků roku. Dne 11. listopadu provoní každou kuchyni dokřupava upečena husa, degustují se mladá svatomartinská vína, pečou se svatomartinské rohlíky nebo podkovy, a děti netrpělivě očekávají první sníh, který má podle jedné z pranostik, toho dne přijít. V mnoha městech se konají svatomartinské poutě, svatomartinské průvody a pravé posvícenské hody, se vším, co k nim patří, a s plnými stoly všelijakých dobrot.
Obvykle velmi bohatý kulturní program, je většinou završen příjezdem Martina na bílém koni a hostinou ze svatomartinských dobrot, které by měly být podle tradice na kalorie více vydatná, a to z toho důvodu, aby se lidé dobře připravili na dlouhou a tuhou zimu. Vždyť svatomartinská husa, by měla být poslední dobrotou upečenou z masa, před nastávajícím šestitýdenním adventním postem.
Ale kdo byl vlastně svatý Martin?
Martin de Tours se narodil roku 316 v římské provincii Panonie ve městě Sabaria. Podle dochovaných poznatků jde nepochybně o město Szombathely na území dnešního Maďarska. Martin se narodil do rodiny vysloužilého římského vojáka, který si přál, aby jeho syn kráčel v jeho šlépějích. Martinovo srdce však zasáhne křesťanství, ale protože jeho rodiče jeho víru spolu sním, nesdílí, je v 15. letech odveden do armády. Podle legendy se však Martin své víry nevzdává ani v armádě. I v těchto podmínkách žije skromně, pokorně a dokonce i ke svému otrokovi se chová jako ke svému bližnímu, což dokazuje jedna z legend o plášti, podle které měl za jednoho mrazivého zimního večera, darovat polovinu svého pláště, polonahému žebrákovi prosícího o almužnu před brány města. Podle legendy Martin příští noc spatřil Ježíše, který měl na sobě půlku Martinova pláště. Scenérie dělení pláště patří po celá staletí k nejznámějším a nejoblíbenějším uměleckým motivům.
Po této události odchází z armády, a i když je v roce 370 vysvěcen na biskupa, svůj život zasvětí misii, modlitbě, rozjímání a skromnému životu poustevníka. Martin de Tours skonal ve věku 80. let na jedné ze svých misijních cest 8. listopadu 397 v Candes. Jeho pohřeb, na něhož přišly obrovské zástupy lidí, se konal právě 11. listopadu.
Svatomartinské oslavy nejsou žádnou novinkou.
Ano, svatomartinské hody nejsou vůbec žádnou novinkou. Tato tradice vznikla už v 18. století za vlády Josefa II. Majitelé vinic chodívali právě na svatého Martina ke svým vinařům ochutnávat mladé víno a podle kvalit vína se rozhodovali, zda s vinařem prodlouží smlouvu na příští rok. Pokud byl majitel s vínem spokojen a prodloužil svému vinaři smlouvu, bylo co oslavovat. A tradice svatomartinských oslav se dochovala až do dnešního dne.
Také my v našem týmu MASIVNÍ POSTELE se na tuto slavnost připravujeme. Každoročně se společně scházíme a ochutnáváme svatomartinské lahůdky a svatomartinské víno, které si jako každý rok přivážíme z Moravy a uchováváme ho v masivních stojanech na víno. Díky těmto stojanům na víno víme, že náš vinný poklad je v bezpečí a perfektně uskladněn.
Takže pokud se na svatého Martina sejdete se svou rodinou či přáteli nad výbornou svatomartinskou husou, a u stolu plných dobrot budete koštovat mladé svatomartinské víno, vzpomeňte si na myšlenku Martina z Tours: "Komu se v životě dobře daří, neměl by zapomínat na ty, kteří žijí v nouzi".
Přejeme krásný svátek :-)
A co vy, jak slavíte svátek svatého Martina?