17. listopad. Den boje za svobodu a demokracii a mezinárodní den studentstva

Tento rok si připomínáme 30. výročí od nezapomenutelné sametové revoluce. Svátek se slaví jako připomenutí dvou událostí moderních českých dějin spojených se studenty českých vysokých škol, které se do naších dějin zapsaly nesmazatelným písmem. 17 listopad - den boje za svobodu a demokaracii a mezinárodní den studentstva.
V listopadu 1939 čeští studenti uspořádali poklidné demonstrace proti Němcům. Pokoušeli se vzepřít nacistické převaze. Tento čin však naneštěstí nezůstal bez následků. Studenti byli ostrou palbou jednotek SS umlčeni. Jan Opletal, student lékařské fakulty Univerzity Karlovy byl zraněn a Václav Sedláček, pekařský dělník, zavražděn. Jan Opletal svým zraněním 11. listopadu podlehl. Jeho pohřbu se 15. listopadu zúčastnilo tisíce lidí. O den později uzavřeli nacisté vysoké školy a právě 17. listopadu vykonali popravu pro výstrahu. Ten den totiž nacističtí okupanti popravili devět představitelů českého studentského hnutí a na 1200 jich odvlekli do koncentračních táborů. Tímto zrůdným skutkem chtěli zmařit jakékoliv projevy odporu. I když byly na Hitlerův pokyn české vysoké školy na několik let zavřeny a nahradily je německé úřady, nepodařilo se zastavit odpor a lásku lidí. Odpor k diktátorství Hitlerova režimu a lásku k našemu národu a k nezávislosti.


Sametová revoluce.


Tento odvážný čin však nebyl bezdůvodným a už vůbec nepadl v zapomnění. Dovedl totiž o 50 let později studenty k podobné odvaze, a to k smělosti demonstrovat proti totalitnímu režimu. Tento odvážný krok našich statečných předchůdců z roku 1939, odstartoval v roce 1989 jejich nástupce, aby si nejen připomněli smrt Jana Palacha, studenta a bojovníka za svobodu a demokracii, ale připojili se i k otevřenému odporu proti komunistickému režimu. Tyto protesty se staly součástí tzv. Sametové revoluce. Tento převrat, kromě 17. listopadu 1989, kdy byli demonstranti napadeni veřejnou bezpečností, nebyl doprovázen násilím. Státní převrat se díkybohu obešel bez jediné újmy na životu. Název sametová revoluce se pak začal ve světě používat jako synonymum pro revoluce, u kterých je moc získána bez násilí.


Na základě první události přijímá v roce 1941 Mezinárodní studentská organizace v Londýně rozhodnutí, že se 17. listopad bude připomínat jako Mezinárodní den studentstva. Je to vlastně jediný oficiální den mezinárodního významu, který má svůj původ v naší zemi. Tento státní svátek se však po druhé události přejmenoval na Den boje za svobodu a demokracii, aby poukazoval, že se tento den nakonec podařilo, že v naší zemi svoboda a demokracie zvítězila.