Přemýšleli jste někdy, že byste zkusili nějaký nevšední sport? Někdo skočí padákem, někdo zkusí bunge-jumping. Já bych zkusil surfování. Surfování může být zajímavé třeba pro snowboardisty, myslíte si, že se jedná o podobný sport? Tak to jste na omylu, kromě toho že se jezdí na prkně, která nejsou nijak podobná, není mezi těmito sporty žádná podobnost.
Surfování je sport, který se týká jízdy na vlnách pomocí prkna. Tento sport se objevil a vznikl, kde jinde než na Hawaji a postupně se rozšířil po celém světě. Hawai a surfování je neodlučitelná dvojka.
Hawai se nachází v Tichém oceánu a patří spojeným státům americkým. Hawaijskou republiku, nebo-li “Aloha State“, jak je přezdívána, obývá 1.4 miliónů lidí. Nachází se tam spousta ras, druhů náboženství a lidí s rozdílným způsobem života.
Abyste se mohli stát surfařem, je nejdůležitější vlastnit kvalitní surfové prkno a umět plavat. Dále je důležité se naučit základy surfování, jako je správná technika jízdy na prkně a bezpečnostní pravidla.
Existuje mnoho různých druhů surfování, jako je například longboard, který se jezdí na delších prknech a je vhodný pro začátečníky, nebo shortboard, který se jezdí na kratších prknech a je pro zkušenější surfaře.
Surfování se dá provozovat na různých místech po celém světě, avšak nejlepšími místy jsou ty s velkými a kvalitními vlnami, jako jsou například Havaj, Kalifornie nebo Austrálie.
Pokud jste z Evropy nebo se vám táto místa nezamlouvají a nebo máte jen strach začínat se surfováním na opravdových vlnách. V tom případě pro vás bude ideální vyzkoušet umělé vlny ve švýcarských Alpách. V tomto středisku Alaïa Bay najdete vlny pro úplné začátečníky, ale i vlny se kterými budou mít problémy i zkušení surfaři. Je možnost si zaplatit i lekce pro začátečníky, kde vám zkušení trenéři poradí, jak na to. Tyto lekce na druhou stranu nejsou vůbec levné. Za půl hodiny učení mimo vodu a hodinu ve vodě se cena pohybuje kolem 3 000 kč. Můžete si vybrat z velké nabídky různých balíčků za různé ceny. Moře nebo oceán tolik rozhodně nestojí, ale musí se počítat s dopravou, vzdálenosti a plno možností, které toto středisko nabízí.
Surfování si prorazilo cestu až na samotný vrchol mezi soutěžemi a v roce 2020 se vůbec poprvé objevilo na letní olympiádě.
V roce 1976 vznikla organizace International Professional Surfing, World Surf League, tak jak ji známe dne, je to řídicí orgán pro profesionální surfaře.
Nejznámějším surfařem je asi Kelly Slater, která hodně krát vyhrála cenu pro nejlepšího surfaře roku. Začínala se surfováním už od mala, její maminka byla vášnivá surfařka.
Surfování není jen o jízdě na vlnách, ale také o životním stylu. Mnoho surfařů se snaží žít aktivním a zdravým životním stylem, což je důležitý pro to, aby mohli být ve formě pro surfování. Ne nadarmo vzniklo surfování díky starším lidem, kteří si tento sport vymysleli, aby zůstali v kondici. Tito lidé žijí v souladu s přírodou, proto jejich domov je plný krásných dřevěných konferenčních stolků, knihoven nebo jídelních sestav.
Surfování je sport, který může být pro mnoho lidí velkou výzvou, ale pokud se do toho dostanou, mohou získat neuvěřitelné zážitky a pocity svobody. Je to také skvělá příležitost k setkání s lidmi se stejnými zájmy a k prožití dobrodružství na vlnách.
Mohlo by Vás zajímat: