„Člověk při čtení hledá poučení, zábavu, napětí. Hlavně však hledá sebe.“ Výstižný citát Prokopa Máleka českého lékaře, vysokoškolského pedagoga a vědce. Někteří lidí si bez čtení vlastně ani neumí život představit. Vždyť literatura je nekonečný svět, ve kterém nás omezuje jen naše vlastní představivost. Vymýšlet nové světy, psát dlouhé a krásné básně, to vše a mnohem, mnohem víc pak zahrnuje právě čtení.
Ale kde Češi vlastně nejraději čtou?
Asi vás nepřekvapí, když většina odpověděla doma, kde si každý může dopřát chvilku klidu na lavičce nebo sedačce. Pak 30% vybralo odpověď MHD a někteří si dokonce rádi čtou ve škole či v práci. Pokud jde o to, jestli raději čteme knížky nebo e-booky, tak jednoznačné vyhrávají papírové knihy. To je něco, na čím si Češi potrpí. Čtečky a e-booky stále rostou na popularitě, ale knihovny a knihkupectví zatím nemluví o tom, že by jim chyběli zákazníci. A spisovatelů je pořád hodně, pořád mají co psát a lidé nepřestanou jen tak s čtením. Hlavně když si už člověk najde oblíbeného spisovatele, tak se ho drží. Myslím, že hlavní schopností jak si udržet čtenáře je ho něčím zaujmout. Ukázat svoje příběhy tak, aby udržely veřejnost netrpělivou a nedočkavou. Pokud se v knížce něco pořád děje, tak ji člověk jen tak neodloží.
Pár spisovatelům se tohle náramně povedlo, a jsou proslavení po celém světě, podíváme se teď na několik z nich. Na prvním místě tady máme J.R.R Tolkiena, anglického spisovatele a filologa, který se proslavil napsáním Hobita a Pana Prstenu. Asi tady není nikdo, kdo by o něm neslyšel. Vyšly také filmové adaptace, dokonce nedávno vyšel i seriál, Prsteny moci. A o Harrym Potterovi jste určitě taky slyšeli. Joanna Rowlingová, světově známa spisovatelka, která ohromila svět svou sedmidílnou řadou knih. Právě Harry Potter otevřel bránu do světa čar a kouzel. Pak je tady také Jo Nesbo, autor světově známých krimi románů, ale napsal také dětské povídky. Nemůžeme však zapomenout o naších krajanech. Třeba Franz Kafka, pražský a německy píšící spisovatel, žil na přelomu 19 a 20 století. Napsal řadu povídek a novel, nejznámější jsou však Amerika, Zámek a Proces. A co třeba Karel Čapek? Dramatik, intelektuál, novinář a autor mnoha cestopisů a divadelních her. Mezi jeho nejznámější díla patří Válka s moly a Bílá nemoc. Patřil také mezi blízké přátele prezidenta T. G. Masaryka.
A teď, když už jsme si něco řekli o dějinách a proslavených spisovatelích, vrátil bych se ještě ke čtení. Víte, jaká je třeba nejdelší knížka na světě? Je to manga komiks umělce Ilana Manoucha pod názvem One Piece. Komix ma 21 450 stran a fyzicky ji nejde přečíst. Eiičira Oda psal mangu One Piece každý týden od 1997 v časopise Šónen Džump a Ilan to vše sebral a vydal jako limitovanou edici ONEPIECE. Tak, máme nejdelší knihu, ale co největší? Codex gigas je největší rukopisnou knihou světa. Byla napsána počátkem 13 století, je v latině, a napsali ji mnichové v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Autor chtěl shrnout veškeré vědění do jednoho díla. Rozměr kodexu je 920 na 505 mm, a do výšky měří 220. Je také známa legenda o této knize, která byla údajně napsána ďáblem, protože obsahuje zaklínadla. Pak nejprodávanější knihy světa je Bible, Citáty velkého Maa a Korán. Nejdražší dílo? Leicesterský rukopis, napsán Leonardem Da Vinčím. Kniha je navíc psaná zrcadlově. Můžete si ho koupit za 30,8 miliónů dolarů, tak stejně jak Bill Gates, jenž si knihu zakoupil v roce 1994. Tohle všechno jsou informace které jen tak dennodenně neuslyšíte. Kde si tyhle informace můžete najít? Určitě na internetu je toho plno. Články, fórum, diskuze nebo třeba videa. Internet ve velmi krátkém čase ovládl značnou část světa, a nahradil mnohé. Pokud vám ale mohu poradit, nikdo vám nikdy nedoporučí tak dobře knížku jak knihovník v bibliotéce. Doporučuju najít si v blízkosti svého bydliště nějakou tu knihovnu nebo knihkupectví, a jednou za čas se tam zajít podívat, určitě najdete něco zajímavého.
Na závěr bych chtěl poukázat na to, jak důležitou roli v našich životech má čtení. Někteří si bez toho neumějí představit život, pro jiné je to každodenní obživa. Literatura je nekonečný svět, ve kterém nás omezuje jen naše vlastní představivost. Vymýšlet nové světy, psát dlouhé a krásné básně, to vše a mnohem, mnohem víc zahrnuje právě čtení. Nikdy jsem nefandil povinné četbě, ale pokud by nás někdo k tomu nedonutil, možná bychom na to vůbec sami nepřišli? Osobně bych radil, čtěte to, co vás baví a nebojte se o tom taky něco napsat. Lidé, kteří mají rádi knížky a čtení je na každém rohu spousta, a může jich jen přibývat.
Mohlo by Vás ještě zajímat:
Co je na čtení tak výjimečného?
Ovlivňuje spánek kvalitu našeho života?