Co je na čtení tak výjimečného?

Mnoho lidí rádo čte. Ať už to jsou komiksy, noviny, nějaké články na internetu, nebo knížky, všechny je spojuje, jedná věc – čtení. Právě čtení je pro některé z nás něčím úžasným. Jen tak si dát horký čaj, lehnout si pod peřinu, a na několik hodin se ponořit do nekonečného světa literatury. A pro jiné to je zase utrpení. Ač mnohé záleží na daném člověku, čtení s námi je, a bude. Přece jen nás všude obklopuje. Čteme si zprávy ráno, když vstáváme. Čteme si o přestávkách, před spaním, a dokonce si i někdy člověk vezme mobil na záchod, aby tam neodkladně něco přečetl. Ale kde a kdy četba vlastně vznikla? A co doopravdy rádi čteme? Jaké jsou naše oblíbené žánry a proč se četba stala nerozlučnou části našeho života? Na to vše a mnohem víc si dneska odpovíme.

knihy

První zmínky o literatuře pocházejí z dob asi 1700 let před naším letopočtem z Mezopotámie. Jedná se o Epos o Gilgamešovi, nejstarší dílo světové literatury. Byly to hliněné destičky, na kterých byl zapsán příběh hrdiny a krále, Gilgameše, spolu s jeho přítelem, poločlověkem Enkiduem. Spolu přežívali různá dobrodružství při cestě za nesmrtelností. Jenže při cestách Enkidu umírá a Gilgameš získává nesmrtelnost až později, díky svým čestným a dobrým skutkům. Můžu přiznat, že mnohé z vás by tenhle příběh nudil, a ani se vám nedivím. Má totiž daleko k románům a vyprávěním, které čteme v dnešních dobách. Ale někde to začít přece jen muselo. Dále bychom narazili na Egypt a jejich mytologii zapsanou na pergamenu. Pohádky, přísloví a různé vyprávění, to vše najdeme zašifrované v hieroglyfech – Egyptské obrázkové písmo. Jedním z dobře zachovalých historek je Vlastní životopis Sinuhetův, pojednávající o královském úředníkovi, který musel utéct ze země. A o Egyptskou mytologii se lidé zajímají i dnes. Rovněž vývoj papíru měl také veliký vliv na čtení a písemnictví. A ten pak přišel spolu s Čínou. Dějinami literatury bychom se mohli zabývat dlouho, ale stejně bychom nedokázali opsat ani jednu její malou část. Listy, bajky, příběhy a všechny jiné spisovatelské kousky se za ta staletí mnoho změnily, přesto to však neznamená, že někdy nesáhneme pro starou klasiku. Třeba takovou Oddyseu od Homéra, ta se čte dodnes, a to vznikla v sedmém století před Kristem. A pořád jsou o ní natáčeny filmy a dělají se počítačové hry. Ale už dost o minulosti, je čas se podívat na přítomnost.

četba

Jakou knihu si rádi vyndáte z knihovny nebo vitríny? Určitě to závisí na mnoha daných aspektech, ale pokud si vezmeme například Českou republiku, tak se ukázalo, že největší zájem je právě o atlasy a mapy, což dokazuje, že se stále chceme vzdělávat. V neposlední řadě je velký zájem o beletrii a taky o poezii, která získává oblibu i u mladých lidí. Pokud si mnozí z vás myslí, že Češi nejsou čtenářským národem, tak jste na omylu! Jsme šestí nejvášnivější čtenáři světa. Běžný občan České republiky stráví průměrně 7,4 hodin týdně nad knížkou. Co pro nás četba doopravdy znamená? Pro některé to může být relaxace, usednout v obývacím pokoji do křesla a ulevit si od stresu, pro jiné zase povinnost. Tak či tak mnozí jsme toho názoru, že čtení je hlavním bodem vzdělání. I když nás do toho nutí už od malička, je veliká pravděpodobnost že se právě z tebe stane knihomol.