Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, při které se pomoci zeměpisných souřadnic hledají ukryté schránky. Skryté schránky neboli poklady se nazývají keše. Základní myšlenkou geocachingu je upoutávání pozornosti na zajímavá nebo skrytá místa. Následně v popisu kešky je vysvětleno, čím je místo zajímavé a proč se tady schránka nachází.
Zjednodušeně se jedná o hru, ve které někdo někam schová krabičku, vloží do ní logbook (kus papíru nebo sešit pro zapsání jména hledače) a tužku. Informace o poloze pokladu dále publikuje, aby ji mohli ostatní hledači najít.
Cíl hry si musíte určit sami. Můžete soutěžit s přáteli, kdo najde schránku první nebo kdo jich najde více. Můžete se zaměřit na kešky s vysokou obtížnosti nebo můžete hledat poklady v zahraničí.Proč to někoho vůbec baví?
Tuhle otázku si určitě pokládá spousta lidí a opět odpověď není úplně jednoznačná. Mnoho z vás potřebuje důvod k tomu, aby někam vyrazili. Geocaching jich nabízí hned několik.
- Zajímavá místa – Jedním z pravidel tvorby kešky je její umístění na zajímavém místě. Může být při místě důležité historické události, netradičním přírodním útvaru nebo na horské chatě. Často vás keš dovede na místo, kde byste se nikdy nedostali. Proč je dané místo zajímavé se dozvíte v popisu keše.
- Cíl – Hledaní pokladu, vaším výletům přidá další cíl. Motivuje vás to postupovat dál a dál.
- Pohyb – V pravidlech zakládaní kešek je určená i minimální vzdálenost kešek od sebe. To znamená, že i v největších městech skrýše nejsou tak blízko u sebe. Pokud jich chcete nasbírat co nejvíc, budete opravdu hodně chodit.
- Zábava – Na první pohled hledání krabiček nepůsobí úplně lákavě. Opak je pravdou. Tenhle koníček dokáže úplně pohltit. Nebudete si moci představit výlet bez hledání pokladů.
- Soutěžení – Mnoho z vás patří mezi soutěživé tipy. V Geocachingu se počítají nálezy. Pocit když najdete prvních sto kešek je neuvěřitelný, ale o hodně lepší pocit je, když překonáte jiného hledače.
Není keška jako keška
V popisu kešky se nachází důležité informace pro její hledání, proto každý poklad je jiný nejen místem kde se nachází, ale i samotným způsobem úkrytu. Můžeme najít kešky o rozměru svačinového boxu schovanou pod kamenem, ale i poklady které jsou dokonalé maskované v přírodě a třeba je ani nenajdete.
- Obtížnost – Vyjádřena na stupnici od 1 do 5. Jedničku najde úplně každý, ale s pětkou už je problém.
- Terén – Také používá stupnici od 1 do 5. Platí že Kešky s obtížností terénu jedna zvládne člověk na vozíku. Pro pětky budete potřebovat speciální výbavu na příklad potápěčskou nebo horolezeckou výstroj.
- Velikost – Nejmenší keš může mít 1 centimetr, zato největší může být i celá jeskyně. Oba případy můžeme najít v České Republice.
- Atributy – Grafické symboly informující o charakteristice keše a jejím okolí. Z nich se dozvíte, zda se k schránce dostanete na kole nebo autem, jestli je vhodná pro děti a upozorní před potencionálními hrozbami jako je střet se zvířaty nebo jedovatými rostlinami.
Pokud vás to pořád nezaujalo tak je tady ještě další ozvláštnění. Rozlišujeme pět druhů kešek.
- Tradiční – Klasická keška. Souřadnice vedou přímo k místu. Je jich rozhodně nejvíce a jsou nejjednodušší na nalezení.
- Multi – Sada více skrýši se stejným tématem. Souřadnice vás zavedou k prvnímu bodu, který je ale jenom jednou částí skládačky. Abyste našli opravdový poklad, musíte obejít všechny body.
- Mystery a Puzzle – Souřadnice u těchto pokladů opět nevedou přímo na místo úkrytu, ale poblíž. Pokud chcete najít schránku, musíte vyluštit hádanku.
- Webcam – Jedná se o typ kešek bez schránky. Je jich jenom pár a nové už nevznikají. Aby váš zápis do této kešky byl úspěšný, musíte požádat spolupracovníka, aby vám z domova udělal fotku vás na kameře.
- Earthcache – V těchto případech nehledejte schránku, pokladem je samotné místo. Tento druh kešek se používá v místech, kde umístění schránky by mohlo poškodit okolí.
Tohle je pouze ochutnávka pravého Geocechingu, doufám, že jsem vás zaujal. O Geocachingu by šlo ještě psát dlouze, ale pro začátečníky tyto informace jsou zcela vystačující. Připojte se do komunity a pojďte hledat, náš tým https://www.nabytek-v-kostce.cz/ je z hledání nadšený.