Hra na hudební nástroje

Snad každý v nějaké chvíli svého života přemýšlel o hře na nějaký hudební nástroj. Buďme tedy k sobě upřímní. No, nezní takováto představa přímo skvěle? Umět hravě zvládnout stupnici tónů, nazpaměť říct kde jaký ton leží, zahrát potom Vaší oblíbenou skladbu na Vašem vysněném instrumentu a s pýchou poté sbírat chvály Vašich blízkých.

Ano, zní to skvěle, ale my víme, že hra na hudební nástroj není žádná procházka růžovou zahradou, a také si myslím, že se všichni shodneme na tom, že takový krásný sen se rozpustí dříve, než stihnete uvažovat o zápisu do umělecké školy, kroužku hraní nebo se jen tak podívat na tutoriál na youtube. A ať už důvod nesplnění Vašeho snu byl jakýkoliv, většinou takový pěkný sen realizují, tedy jak už to bývá zvykem, v budoucnosti Vaše děti.

Ne vždy se to však podaří, neboť hra na hudební nástroj vyžaduje spoustu času a energie, obzvláště pokud se jedná o malé dítě. Kdy tedy začít s takovou hrou na hudební nástroj? Od jakého věku by mé dítě mělo docházet na nějaký takový kroužek? Jaký nástroj zvolit? A můžu se už jako dospělý naučit na hudební nástroj? Není na to už moc pozdě? Dnes se společně o tomto toto téma společně podíváme a snad vám dokážeme na některé z těchto otázek odpovědět, změnit názor, anebo usnadnit vaše dilema. Tak pojďme na to.

hudební nástroje

Prvně, co by dle mého názoru mělo být zmíněno je to, že nikdy není pozdě. To, že máte za sebou své dětství, určitě neznamená ztrátu vstupenky na nauku hudebních nástrojů. Ano, bude to těžší, ale pokud bude Vaše touha a zápal do hudebního nástroje větší, než Vaše dovednosti, tak Vám mohu zaručit, že to půjde. A přece jen nakonec je hlavní, že vás to baví :-).

Hudební nástroje a vůbec hudba může fungovat jako taková terapie a skvělý koníček. Pokud se tedy po práci nevěnujete nějakému konkrétnímu koníčku, máte čas, trpělivost nebo chcete jen zkusit něco nového a ozvláštnit si tak své spektrum koníčků, tak tedy směle do toho.

A co výběr nástroje? Klasikou je samozřejmě klavír, housle nebo kytara. U těchto, a to zejména u prvních dvou bychom opravdu mohli doporučit zakoupení si nějakého doučování nebo kurzu. Jenomže takovéto nástroje jsou drahé, rovněž uhrazení takového kurzu a nemáte jistotu, že si po nějakém čase neřeknete, že hudba vlastně není nic pro Vás.

Pro ty, kteří se takového scénáře obávají, mohu doporučit nástroj ukulele. Ukulele je velmi populární havajský hudební nástroj, vypadající spíše jako mini kytara. Oproti kytaře je ale výrazně menší, liší se počtem strun (kytara vlastní 6 a ukulele má u většiny případů pouze čtyři) a také zvukem, které je ovlivněno velikostí samotného ukulele. Pro začátečníky bychom mohli doporučit koncertní ukulele, jehož zvuk zní trochu níže než klasický zvuk ukulele, na který jste zvyklí, neboť takový vydává sopránové ukulele. Svou velikostí je koncertní ukulele ideální volbou jak pro větší ruce, ale také, že máte více místa na hmatníku a tím je hraní na něj pohodlnější.

ukulele

Pokud chcete u ukulele pochytit základní dovednosti, čili akordy a za jejich hraní si zpívat Vaší oblíbenou píseň, tak na youtube najdete spoustu tutoriálů, jak v angličtině, tak v češtině. Poté už Vaše dovednosti budete zvětšovat učením se nových akordů k novým a novým písním.

Cena za koncertní ukulele se pohybuje od tisíc do dvou tisíc korun. Takže nezaplatíte za něj majlant a své interiéry oživíte za zpěvu a doprovodu ukulele.

kytara

Dalšími lehčími nástroji může být například flétna anebo také kytara.

Dětský svět se výrazně liší od toho dospělého, a tak bude více než pravděpodobné, že každé dítko hru na hudební nástroj svolí bez jakéhokoliv přemyšlení. Hra na hudební nástroje však vyžaduje čas a trpělivost, tudíž je jasné, že bude muset nějakou tu chvilku svého času věnovat hraní na nástroj a oželet tak dětské hry. 

Doporučujeme děti přihlásit na nějaký kroužek, případně existují základní umělecké školy s podrobnější výukou. Co se týče věku je samozřejmostí si zjistit, kolik musí mít minimálně dítě let, aby mohlo kroužek navštěvovat. S vyplněním přihlášky ale nespěchejte. Minimálně počkejte do první třídy. Hudební nástroj si dítě vybere i samo anebo to bude na Vás. Přesto se ho zkuste zeptat, jestli ho nějaký nástroj nezaujal, zvětšíte tím pravděpodobnost, že u daného nástroje zůstane.

Počítejte také s tím, že Vaše dítě bude potřebovat nejen trpělivost, ale také Vás. Sedněte si k němu a podpořte ho při cvičení. Po nějaké době hudební nástroj Vaší ratolest omrzí, a proto bude potřebovat někoho, kdo ho u hudebního nástroje udrží. Pokud ale nejeví zájem o hudební nástroj i po pár letech cvičení, je otázkou zda ho opravdu ještě nutit nebo ne. Možná stačí jen zvolit jiný hudební nástroj a Vaše ratolest se najde více v něm, než v tom předchozím.

Hra na hudební nástroje je krásný a zároveň těžký koníček. A ať už se jim chcete věnovat Vy nebo Vaše děti, je hlavní se u toho bavit a obrnit se trpělivostí. Přece se jen říká, trpělivost růže přináší.

Tak hodně štěstí!

Nábytek v kostce