Jak být šetrnější k životnímu prostředí

V poslední době naše planeta není zrovna v nejlepším stavu. Spousta lidí ignoruje ekologický způsob života a tvrdí, že problémy které způsobují, se jich netýkají, přece to za ně vyřeší budoucí generace. Já jsem zcela opačného smýšlení, ekologicky by se měli chovat úplně všichni a proto vám představuji několik tipů jak být eco-friendly.

 

Proč je ekologické myšlení důležité

Životní prostředí je dnes často probírané téma. Globální oteplování, skleníkový efekt, plastové znečištění, kácení lesů a obecně narušování a poškozování životního prostředí člověkem vede k tomu, že dochází k jeho devastaci, někdy i úplné likvidaci. K eliminaci dopadu lidstva na životní prostředí je potřeba, aby každý z nás začal myslet a jednat ekologicky. Pokud se nám podaří vyřešit problém s ekologii teď, příští generace bude mít více prostoru na řešení jiných problémů. Proto je tak důležité naučit děti jak se chovat ekologicky, v dospělosti to pro ně bude více přirozené.

zivotni prostredi-2 

Jak může jedinec přispět k zlepšení životního prostředí

V běžném životě všech lidí by mělo být samozřejmosti třídění odpadu. Nezapomeňte, že kromě popelnic na sklo (zelená), plasty (žlutá) a papír (modrá), rozlišujeme i popelnice na bioodpad (hnědá), nápojové kartóny (černo oranžová), kovové obaly (šedá), textil (více barev, charakteristický tvar), elektro odpad (červená).

Mezi pokročile způsoby šetření přírody patří používání ekologických čisticích prostředků nebo vybavení domácnosti přírodními materiály např. nábytek z masivu. 

zivotni prostredi

Absolutním trendem je výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nejvíce využívané jsou fotovoltaické panely. Výhodou vlastní domácí solární elektrárny je kromě ekologické stránky taky stránka finanční. Dotace ze strany státu dělají z investice do fotovoltaických panelů jednoznačnou výhodu. Systém je nastaven tak, že přebytečnou energii vyrobenou panely dokonce můžete prodávat. Proto na investici do solárních panelů v podstatě nejde prodělat.

Mezí další trend patří používání stáčené drogerie neboli drogerie bez obalu. Pro největší nadšence ekologie je tady styl myšlení zero-waste. Myslím si, že pro začátečníky je to příliš razantní změna. Stačí když začnete dělat malé krůčky směřující k ekologické domácnosti. Kupte si úsporné žárovky, pletenou tašku na ovoce, zeleninu a pečivo nebo zvažte večer místo napouštění vany, dát si jen rychlou sprchu.

 

Tipy pro ekologický život

Vytvářejte co nejméně odpadu. Při další návštěvě obchodu, zkuste si všimnout, kolik produktu ve vašem košíku je zabaleno v plastovém odpadu. Pokuste se eliminovat jednorázové igelitové sáčky a odpad, který nakoupíte, důkladně roztřiďte. Pořiďte si znovupoužitelné láhve, kelímky a krabičky.

Využijte denní světlo. V každé moderní domácnosti jsou krásná a velká okna. Uvědomte si, že ne vždy je třeba svítit. Nechte sluneční paprsky odrážet se po místnosti. Je to šetrné pro životní prostředí a zdravé pro lidi. Také nezapomínejte za sebou světlo vypínat.

Pokud máte tu možnost, tak kompostujte. Tím způsobem využijete zbytky potravin a bioodpad k vytvoření zdravé půdy.

Neplýtvejte vodou. Omezte dobu sprchování, vypínejte vodu při mytí zubů a nádobí.

zivotni prostredi-3 

Výsledky třídění odpadu v České Republice

Můžeme být opravdu hrdí. Česko patří k nadprůměrným zemím v Evropě, co se týče třídění odpadů. V Česku aktivně recykluje 73% obyvatel. Průměrně se recykluje a znovu využije 71% z celkové produkce obalových materiálů. Každá průměrná domácnost vytřídí 49 kg papíru, 30 kg skla a 32 kg plastů. Díky této statistice můžeme vidět, že třídění odpadu se opravdu vyplatí.

I my v nábytku v kostce víme, že vybavení místnosti, ve kterých trávíme spoustu času, nese nemalý podíl na našem zdraví. Masivní dřevo je ekologický materiál, který bude rovněž i investicí do budoucnosti, neboť se dá snadno opravit, zrekonstruovat či natřít, tudíž bude sloužit i našim dalším generacím. Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, je právě masivní dřevěný nábytek tou pravou volbou.

Přejeme krásné bydlení.