Jak se zdravě stravovat
Ohledně zdravého stravování se vede spousta diskuzí. Tohle téma určitě není jednoduché, existuje mnoho diet, o kterých efektivitě lze polemizovat. I přes složitost tohoto tématu máme několik jednoduchých pravidel, které když budete dodržovat, tak si můžete být jistí, že svému tělu neškodíte.
Jak začít zdravě jíst?
Základem dobrého stravování jsou bílkoviny, tuky, sacharidy, zelenina a ovoce. Stejně důležitý je správný pitný režim. Vaším hlavním cílem je udržovat všechny části stravy ve správném poměru. Doporučuju si psát do počítače, telefonu nebo na papír, co během jednoho týdně sníte a vypijete. Označte si potraviny, o kterých víte, že se zdravým životním stylem nemají nic společného (slazené limonády, sladké pečivo, brambůrky, sladké tyčinky). V následujícím týdnu se pokuste označené potraviny konzumovat méně a méně. S vypisováním snězených potravin můžete dále pokračovat, pokrok vás bude motivovat. Nejlepší je, když se vám podaří označené potraviny absolutně vyřadit z jídelníčku. Vím, že to může být pro vás problém, ale věřte mi, nejhorších je prvních pár týdnu, po nějaké době si zvyknete vy i vaše tělo. Pokud vás nadále trápí chuť na něco sladké, mlsejte zdravě, dejte si třeba jogurt s mangem a kokosovými lupínky.
Jíst by se mělo 3 až 6krát denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Jídla by měly mít 3 hodinové rozestupy. Pokud nedokážete sníst 5 jídel denně, zkuste si dělat menší porce. Dalším tipem je nahrazení části přílohy zeleninou. Vyšší počet zeleniny také odstraní pocit ospalosti po snězení obědu.
Některým lidem se podaří zhubnout při vyřazení lepku, masa nebo sacharidů. Děje se to kvůli snížení příjmu energie. Člověk jednoduše celkově méně jí. Nevyřazujte celé skupiny potravin. Tuk, lepek ani sacharidy za vyšší množství tuku v těle nemůžou.
Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ dne. Opravdu je tomu tak a rozhodně byste ji neměli opomíjet. Pokud nejste zvyklí snídat, zkuste se probouzet o půlhodinu rychleji.
Pár zásad zdravého jídelníčku
- Kousejte důkladně a jezte pomalu nejlépe u jídelního stolu. Dobře rozžvýkané jídlo se lépe stráví a nebudete po jídle unavení.
- Zařiďte, aby vaše strava byla pestrá. Nejezte pořád jedno jídlo, udělejte si několik variant, které můžete kombinovat.
- Jezte 3 až 6 jídel denně. Nepřejídejte se, dejte si menší porce.
- Nezapomínejte na snídani.
- Pijte čistou vodu.
- Plánujte si stravu dopředu.
Nejdůležitější potraviny
- zelenina a ovoce
- mléčné výrobky
- proteiny – luštěniny, maso, vejce, ryby
- ořechy
- omega-3 mastné kyseliny
- sacharidy – brambory, luštěniny, rýže, pohanka, quinoa
Špatné návyky
- Nejezte ve spěchu a za chůze nebo stoje.
- Nejezte nepravidelně.
- Vyvarujte se smažených jídel.
- Vynechte sladkosti, a sladké nápoje.
- Nejezte prázdné kalorie – potraviny, které neobsahují skoro žádné prospěšné živiny.
- Omezte pití alkoholu.
- Nejezte něco co vám nechutná, jenom vás to odradí.
Teď už máte představu o tom, jak byste se měli stravovat. Svůj jídelníček se nebojte obměňovat, jinak se vám rychle omrzí. Většinu jídel lze připravovat na různé způsoby (na pánvi, na grilu, v troubě, na pře). Nezapomeňte, že zdravý životní styl není jen o tom, co smíte nebo nesmíte jíst. Omezte stres a dopřejte si klid. Experimentujte, bavte se a žijte zdravě.