Právě teď je doby, kdy zaznamenáváme intenzívnější výskyt nachlazení. V tomto období na nás číhá nachlazení takřka na každém kroku. Ať už používáme veřejnou dopravu, chodíme do nákupních center, kin, divadel, zaměstnání, školy či školky, z každého místa je možné si nachlazení takříkajíc přinést domů. Nejspíš jsme si na to už zvykli a bereme to za samozřejmost tohoto období. A jestliže se k tomu všemu přidají i teplotní výkyvy, zamračené a dešťové počasí je načase si klást otázky…
Je vůbec možné se proti tomuto nachlazení nějak chránit? Je normální být nachlazený nebo proti tomu můžeme nějak bojovat? Máme proto pro vás pár rad jak si vychutnat krásy podzimu, aniž byste vnímali příznaky nachlazení.
Pojďme si nejprve připomenout, co vlastně nachlazení je. Nachlazení je nejčastěji vyskytující se infekční onemocnění u lidí. Je lehce šiřitelným infekčním onemocněním horních cest dýchacích, které postihuje zejména nos. Mezi symptomy se řadí kašel, bolesti v krku, rýma a horečka. Příznaky obyčejně odstupují do 3 až 10 dnů, v některých případech však mohou trvat až 3 týdny. Nachlazení způsobuje více než 200 virů.
Počátečními a typickými příznaky nachlazení je kýchání, únava, bolest hlavy, pocit chladu a nechutenství. Poté se může dostavit intenzivní a vodnatá rýma, kterou může doprovázet pocit „plného nosu“. V krku můžeme cítit pálení nebo dokonce kašel. Ale stále se nemusí jednat o chřipku, se kterou si hodně lidí nachlazení zaměňuje. Chřipka má ale od nachlazení komplikovanější a nepříjemnější průběh. Nachlazení navíc obyčejně zvládneme samoléčbou. K lékaři je nutné jít pouze v případě komplikací.
Nejpodstatnější, co se týká předcházení, je posilování obranyschopnosti organismu. Bez silného imunitního systému nemáme valné vyhlídky se ubránit vnějším vlivům. Spoléhejte se proto, tak jako naše prababičky, na zdravý úsudek.
Principem číslo jedna je pravidelné mytí rukou, ale to asi není nutné nikomu připomínat. Důležité je dopřát si dostatek spánku a odpočinku vůbec. Neméně významná je i vyvážená strava. Ta by měla obsahovat dostatečné množství vitamínů, minerální látek, vlákniny apod. Toho dosáhneme hlavně při dostatečné konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Prospěje nám i užívání vitamínových doplňků, zejména vitamínu C. Podstatný je také pravidelný pohyb, a to zvláště na čerstvém vzduchu.
V současnosti už není tajemstvím, že se základ imunity nachází především v našich střevech. Zanesené tlusté střevo podstatným způsobem zhoršuje řádné vylučování a tím působí negativně na naši imunitu. A právě to je jedním z důvodů, že jsme náchylnější k chřipce a bohužel i k dalším onemocněním. Starejte se proto o čistotu svých střev, jezte s rozvahou a především střídmě.
Ke zdravému, klidnému a hlavně krásnému stolování vám rádi přispějeme i my v NÁBYTKU V KOSTCE. U nás má doopravdy možnost vybrat si každý. Ať už si svůj pokrm vychutnáte raději v kuchyni, jídelně nebo máte možná nejraději snídani do postele, všude vám vyjdeme maximálně vstříc. Od židlí a stolů nebo i kompletních jídelních sestav, až po vitríny, kredence, komody, ale i celých sestav nábytku. Poněvadž místo, ve kterém se stravujeme nám poskytne nejen absolutní požitek z jídla, ale i klid a pohodu, která je nezbytná pro správné a zdravé trávení. A v případě, že jste už bohužel nachlazení, vám umožníme odpočinek na našich komfortních a zdravotně nezávadných postelích či matracích. O tom si ale povíme zase jindy…