Švédská pochodeň

 

Mám pro vás skvělý tip na originální výzdobu zahrady a zároveň praktickou pomůcku při venkovních výletech. Vyrobte si švédskou pochodeň. Jedná se o netradiční způsob rozdělání ohně, který může mít praktické i estetické využití.

 pochoden

Co je švédská pochodeň?

Přírodní vařič, zdroj světla a tepla, estetický doplněk při zahradní grilovačce, tohle všechno švédská pochodeň je. Zkrátka, se jedna o naříznutý špalík dřeva střední velikosti vyspaný lépe hořícím materiálem. Můžete si na něm uvařit čaj, polévku, ale i hlavní jídlo.

 

Postup výroby

K výrobě potřebujete suchý špalík dřeva střední velikosti, ruční nebo motorovou pilu, dobře hořící materiál (papír, smola, malé klacíky, piliny…)

Ujistěte se, že vámi vybraný špalek je dobře vysušený. Doporučuju použít měkké dřevo, kvůli jednoduché manipulaci a řezání.

Pilou ho částečné nařízněte do kříže. Vytvořené štěrbiny slouží k sání vzduchu.

Spáry vypněte papírem, smolou a klacíky. Nezapomeňte, že ve štěrbinách musí zůstat prostor pro sání vzduchu.

Po zapálení oheň bude nejdřív jenom dýmit, až po několika minutách dřevo uvnitř začne hořet. Pořád mějte na mysli, že dřevo uvnitř může být mokré. Při rychlé změně teploty, může prasknout a ohrozit okolí. Proto se doporučuje špalík svázat drátem nebo šňůrkou.

Pochodeň vydrží hořet několik hodin, záleží od druhu dřeva a výšce špalíku. Když oheň dosáhne dolní části štěrbin, můžete předpokládat, že pochodeň samovolně zhasne.

pochoden-2 

Tipy

Pokud chcete na pochodni vařit jídlo, umístěte na okraje polena klacíky a až na ně položte konvici, hrnec nebo pánvičku. Vytvořit mezeru mezi špalíkem a hrncem je nutností pokud chcete vařit. Slouží k odvodu kouře, bez nich by se oheň udusil.

Při tvoření pochodní můžete být kreativní. Experimentovat můžete se všemi materiály. Vyzkoušejte širší špalíky, jiné druhy dřeva nebo vyřezejte do špalíku více štěrbin na příklad ve tvaru osmicípé hvězdy. Velkou svící můžete vytvořit i z kmene stromu na zahradě. Pokud nedokážete při řezaní stromu vykopat kmen, vyřezejte do něj sací štěrbiny a nechte vysušit. Později pak můžete spolu s rodinou, se rituálně rozloučit se starým stromem a udělat si hezký večer při taboráku.

Pokud jste se ocitli v divočině a potřebujete si vyrobit pochodeň, postačíte si dokonce i se sekerou. Špalík jednoduše rozsekněte až do konce, vycpěte klacíky a svažte. Svázaní je v tomto případě nutností, jinak by se celá pochodeň rozpadla. Kvůli této nevýhodě, doporučuju si pochodně připravit dopředu a zabalit do batohu. Celá pochodeň není vůbec těžká a každý člen výpravy, může mít pro jistotu jednu u sebe.

 

Odkud pochází tento druh ohně?

Lidé znají spoustu druhů ohně na příklad pagoda, pyramida nebo hranice, ale málo z nich je tak důmyslných jako švédská pochodeň. Tento druh má samozřejmě více názvu. Nazývá se taky indiánská svíce nebo finský oheň. Právě od Indiánů a Finů (Laponců, žili na severu Finska) tato vychytávka pochází. Laponci museli umět rozdělat oheň i v té největší zimě, obklopeni sněhem a ledem, proto si připravovali finské svíce dopředu. Indiáni svíce používali jako zdroj světla. Proto jejich svíce nebyly tak tlusté, ale spíše dlouhé.

 

Můžete se pustit do řezání, ale dávejte pozor, ať se nezraníte.

Přejeme hezké posezení při táboráku a třeba s našim zahradním nábytkem.