Pokud máte rádi historii a tajemné hrady, pojďte s námi dneska na výlet, který dozajista ocení každý člen Vaši rodiny, dokonce i ten čtyřnohy :-). Zveme Vás na výlet do obce Hukvaldy (německý Hochwald) ležící v okrese Frýdek Místek, která pod svými křídly skrývá i pohádkový hrad stejného jmena. Rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Toulkami zdejší krajinou Vás bude provázet liška Bystrouška, stádo daňku v oboře, a ničím nenapodobitelná atmosféra zdejšího okolí. Okolí, které Leoš Janeček (v článku „Moje Lašsko“) popsal slovy: „Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel.“
Hrad Hukvaldy.
Hrad Hukvaldy se nalézá na 481 m vysokém vrcholu, který obtéká ze dvou stran říčka Ondřejnice. Jeho hlavní funkcí bylo chránit důležitou obchodní stezku spojující Olomouc s polským Krakovem přes Hranice, Nový Jičín, Místek (původně Friedeberk), Frýdek a Těšín. Podle historických písemností je založení hradu datováno mezi léty 1257–1285 Frankem z Hückeswagenu. Původní hrad nebyl velký a svou dispozicí se podobá nejstarším fázím hradů Starý Jičín a Šostýn. Majitelé se na hradu však velmi rychle střídali.
Hukvaldy do doby sedmileté války získaly pověst nedobytné pevnosti. V době moderních opevňovacích systémů však začínaly ztrácet význam, a tak se jakožto s pevností s nimi přestalo počítat. Nejtragičtějším momentem, který patrně zavinil zánik hradu, byla událost z roku 1738, kdy byla neopatrností a naschválem zničena hradní studna.
V současné době je zřícenina hradu Hukvaldy otevřená pro veřejnost. Zakonzervované a na několika místech i opravené zdivo hradu si je možno prohlídnout buď samostatně, anebo s průvodcem. Projít se můžete po hradním mostu, o kterém se tradovalo, že má kouzelnou moc. Ale pouze za úplňku, kdy je třeba třikrát projít most s láskou v srdci, a pak Vás údajně čeká velké bohatství.
I zde údajně straší :-)
Pokud budete mít štěstí, můžete spatřit otisky mužských rukou, kterého nechal hukvaldský pan za trest zaživa zazdít do stěny hradního paláce, jelikož nechtěl prozradit úkryt své krásné dcery, která měla posloužit hukvaldskému pánu k hrátkám. Záhy se však na místě, kde ubožáka zazdili, objevily dvě do kamene otištěné lidské ruce s roztaženými prsty - a objevovaly se znovu a znovu, i když zedníci stěnu několikrát opravili a nově omítli. Nepomohlo ani, když kameny nakonec vylomili a nahradili jinými - i na nich se brzy ukázaly otisky mužových rukou.
Na co se přijít podívat?
Hrad Hukvaldy, jakožto významná kulturní památka každoročně pořádá Rytířskými slavnostmi, i s pravidelnými sobotními a nedělními programy z historické a folkové hudby, poezie. Areál hukvaldského hradu a přilehlé obory je již několik let dějištěm mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Ve městě Hukvaldy můžete zhlédnout i rodný dům Leoše Janáčka.
Vyhlídka byla zbudovaná na hradním paláci v roce 1993. Je z ní unikátní výhled na celé pásmo Radhoštských a Moravskoslezských Beskyd, za dobrého počasí je viditelná řada měst v podhůří. Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky je obora, založená biskupem Prusinovským na rozloze 65 ha s daňčí a mufloní zvěří.
OTEVÍRACÍ DOBA:
DUBEN, ŘÍJEN: 9:00 - 16:00 hod.
KVĚTEN - SRPEN: 9:00 - 18:0
ZÁŘÍ: 9:00 - 17:00 hod.
LISTOPAD - BŘEZEN: zavřeno, otevřeno při výjimečných akcích.
Přejeme krásný výlet.