Historie knihoven aneb jak regály na knížky putovaly našimi dějinami

Knížky lze považovat za jedny z nejlepších přátel člověka. Umožňují nám rozvíjet naši představivost a rozšiřovat naše obzory. Pro všechny milovníky literatury jsou knihovny, regály či police dokonce povinnými součástmi interiérového designu, bez nichž by se totiž sáhnutí po oblíbených literárních dílech mohlo změnit z jednoduché činnosti k chaotickému hledání knih ve všech koutech domu. Pojďme se tedy společně podívat na to, jakou cestu musely knihovny ujít, než se dostaly právě do našeho domova.

Historie knihoven

První regály na knihy se zrodily ve starověkém Římě kolem roku 55 př.n.l. Tehdejší knihovny byly plné nádherných polic z ušlechtilého citronového dřeva vykládaného slonovinou.
Od 5. století našeho letopočtu se kláštery staly hlavními středisky učení a vědy. Tento stav byl způsoben velmi vysokou mírou negramotnosti, která v té době činila až 90% současné populace. Právě v klášterech se také začaly objevovat první knihovny či regály na knihy, které sloužily pouze k praktickému využití, a to k uskladnění či uložení knih.

 

 

Regály na knihy byly zpopularizovány až na přelomu 15. a 16. století. Díky snadnějšímu a mnohem levnějšímu přístupu ke knihám, k čemuž došlo v důsledku hromadného tisku, začaly dřevěné regály používat i domy vzdělaných hodnostářů a magnátů. Během příštích 300 let tak došlo v sociálním a kulturním životě člověka, k obrovským změnám. Byly vytvořeny velké národní knihovny, které byly otevřeny všem. Byly zpřístupněny rovněž soukromé knihovny, které své sbírky nepůjčovaly, ale umožňovaly jejich použití na místě. Předplacené knihovny se objevily po konci 18. století. V 19. století přijal britský parlament první zákon o veřejných knihovnách. Dostaly se tak do vlastnictví místních úřadů a začaly být financovány z daní, ačkoli široce dostupné se staly až ve 20. století.

Knihy do Severní Ameriky přinesli až osadnici. Většina knih měla náboženskou tématiku a byly uloženy v domech farářů. Bezplatná veřejná knihovna byla založena až v 19. století. Stejně jako ve Velké Británii byly veřejné knihovny financovány z daní. Daňoví poplatníci k nim měli volný přístup. Nejstarší taková knihovna v USA, která funguje dodnes, byla založena v roce 1833 v Peterborough v New Hampshire. V Austrálie byly první knihovny založeny až v 19. století. Byly vytvořeny soukromými organizacemi. V roce 1826 byla založena australská předplatná knihovna. Od poloviny devatenáctého století se začaly zakládat knihovny v hlavních městech jednotlivých států. Když bylo v polovině 20. století přijato zákonné nařízení umožňující udržovat knihovny z místních daní, v menších městech či v zemědělských oblastech, začaly se i tam zakládat první knihovny.

I knihovna má svůj design.

V průběhu staletí se knihovna často měnila, vyvíjela a kombinovala v sobě rovněž i různé funkce. Na jejích policích vedle knížek mohly být rovněž i dekorační předměty. Ve 20. století se knihovna stala inspirací pro slavné architekty a designéry, kteří se snažili udělat z tohoto populárního kusu nábytku takřka umělecká díla. A tak v roce 1953 patřila světlo světa barevná knihovna od Charlotte Perriand. Slavná designérka uvedla do života takzvanou mexickou knihovnu, jejíž barevný a nepravidelný tvar zdobí mnoho designových interiérů dodnes. První verze nábytku byla vyrobena ze dřeva a hliníkových prvků.

V moderním aranžmá však stále častěji nalezneme regály či knihovny z masivního dřeva, které se prezentují minimalistickými tvary. A co víc, tyto knihovny nemusí být vybaveny pouze policemi, ale mohou být opatřeny šuplíky, skříňkami či dokonce i výsuvnou deskou. Rovněž se liší i rozměry jednotlivých knihoven. Důležité však je, aby knihovny ladily s designem daného interiéru.

Přejeme krásné čtení.

Váš Nábytek v kostce.

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Kvalitní postel – společnice na dlouhá léta

Postel, věrná přítelkyně za všech okolností

Dřevěná úložná truhla – ukryjte si i vy své poklady!

Chalupářský nábytek pro chalupu nejen na samotě u lesa

Rustikální nábytek CORDOBA.