Korčula, ostrov, kde slunce svými paprsky nešetří

Pokud si myslíte, že Vám Chorvatské ostrovy nemohou již nic vice nabídnout, zkuste navštívit ostrov, kde slunce svými teplými paprsky rozhodně nešetří a kde Vám voňavé borovicové háje a takřka panenská příroda rozhodně tak rychle z mysli nevymizí. A nejen zdejší bohatá flora a fauna, ale i na místní pohostinné a velmi vstřícné obyvatelé a jejich usměvavé tváře budete ještě dlouho vzpomínat.

Šestý největší Jadranský ostrov Korcula čeká na Vaši návštěvu a rozhodne má stále ještě co nabídnout!

Kerkyra Melaina

Korčula, dříve Korkyra Melaina (Černé Korfu), díky svým temným piniovým lesům, má bohaté dějiny a především antickou, byzantskou, benátskou, srbskou a chorvatskou historii. Místní obyvatelé věří, že zakladatelem je Antenor, jež uprchl z Troje. Byly vsak zde, nalezeny ještě starší důkazy o osídlení, a to z doby neolitu. Korčula skýtala kromě dřeva na stavbu lodí, rovněž kamenné doly, jejímž kamenem byly zásobovany evropské metropole jako například Vídeň či Stockholm. Ekonomika je, kromě cestovního ruchu, založena převážně na zemědělství, rybolovu a stavbě lodí. Pěstuje se zde hroznové víno, olivy a ovoce.

Korčula – město mořeplavce Marca Póla

Na severovýchodním pobřeží ostrova se nachází velmi oblíbené letovisko - město Korčula, které patří mezí vyhledaný výletní cíl. Město Korčula patří rovněž i k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském přímoří. Opevněné staré město s ulicemi vyniká ulicemi uspořádanými do vzoru rybí kostry, které zajistí cirkulaci vzduchu.

Najdete zde romantické uličky lákající k procházkám, římskokatolickou katedrálu Svatého Marka, františkánský klášter z 15. století, komory lidového sněmu, palác někdejších benátských guvernérů, paláce místních urozených kupců a masivní městské opevnění.

Město je rovněž známé díky nařízení z roku 1214, jímž bylo jako první na světě zrušeno otroctví, a je proslaveno také jako rodiště světoznámého mořeplavce Marca Póla.

 

Blato – malebné městečko obklopeno vinicemi.

Druhé největší město na ostrově se rozkládá na pokraji úrodné krajiny Blatsko Polje. Zde se pěstuje vinná réva a jižní plodiny. Blato vyniká svými výbornými víny, která snad každý návštěvník musí ochutnat. Za návštěvu stoji rovněž centrální náměstí s farním kostelem všech svatých, který byl dokončen v 17. století. Dřevěné oltáře maloval renesanční malíř Girolamo da Santacroce. Na náměstí stojí městská budova s arkádami z roku 1700. Nejstaršími budovami jsou hřbitovní kostel sv. Kříže a kostel sv. Jeronim ze 14. století


Blato bylo vystavěno ve tvaru amfiteátru na několika kopcích kolem menšího údolí uprostřed. Město Blato krášlí lipová alej nazvaná Zlinja, která byla vysazená v roce 1911. Alej je druhou nejdelší lipovou alejí v Evropě, je dlouhá 1 km.

Vela Luka – přístavní městečko

Přístavní městečko nacházející se západně od města Korčuly, leží v závěru hlubokého dlouhého a poměrně širokého zálivu stejného jména. Vela Luka je letovisko navštěvované i jako léčebné lázně. Vela Luka má trajektový přístav, v němž zastavují trajekty nebo i lodě ze Splitu a pak pokračují na ostrov Lastovo. Vela Luka je vyhledávána i jako léčebné lázně. Léčí se zde především choroby dýchacích cest, poruchy pohybového ústrojí a ženské nemoci, provádí se rehabilitace nejrůznějšího zaměření.

Zátoka Mikulina Luka.

Pohupující se loďky na křišťálově čisté hladině, přítomnost racku a především klid a ticho uprostřed malé zátoky Mikulina Luka skýtá ideální prostředí pro všechny, kteří vyhledávají spíše klidnější dovolenou mimo přelidněna jadranská letoviska. Zde, kromě jiných, nabízí apartmány Vjeka Gorki Tichonovič a jeho žena,  kteří přivítají každého hosta s otevřenou náručí. Domácky zařízené rodinné apartmány, přátelská atmosféra a pohoda, ze které se Vám nebude chtít vracet zpět do reality.

Mějte krásnou dovolenou :-).

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Chorvatské ostrovy, MALI DRVENIK.

Chorvatské ostrovy, PAG

Chorvatské ostrovy, Mljet