Myslíte si, že vás už dovolená v Chorvatsku nemůže ničím překvapit? Nebaví vás už přeplněné pláže a ulice plné turistů? Pak je možná čas vyzkoušet některý z chorvatských ostrovů.
Dnes si povíme něco o ostrově Mljet, který je pokládán za nejlesnatější dalmatský ostrov. Celková rozloha ostrova dosahuje 98 km2. Mljet je cca 38 km dlouhý a 3 až 4 km široký. Ne nadarmo se mu říká zelený ostrov, je totiž na rozdíl od jiných dalmatských ostrovů hodně zalesněn. Lesy pokrývají až 72% ostrova. Většinu porostu tvoří dubové a borové porosty, ale najdete zde i příznačné cedrové háje. Ostrov je opravdu nádherný nejen zelení, ale může se pochlubit i překrásnou přírodou, která rozhodně uchvátí každého návštěvníka.
Počet lidí žijících na Mljetu se pohybuje něco přes 1000. Žijí především z rybolovu a ze zemědělství. Pěstují hlavně olivovníky vinnou révu a léčivé rostliny. Na ostrově se často setkáte i s prodejci medu, a tudíž i s včelími úly nejrůznějších tvarů. Poslední dobou se ale na ostrově rozvíjí hlavně turistický ruch.
Nejvyšší horou Mljetu je Veli Grad dosahující nadmořské výšky 514 metrů. Naleznete zde i jeskyně, propadliny a krasové útvary. Podnebí ostrova je mírné a příjemné, s vysokým počtem hodin slunečního svitu.
Západní část ostrova tvoří národní park Mljet o roloze 30m2, který byl vyhlášen roku 1960 a je jedním z nejstarších národních parků na Jadranu. Naleznete zde nejen bohaté lesní porosty a geologické zvláštnosti, ale především bohatou faunu i flóru. Snad nejzajímavějším úkazem národního parku jsou Velké a Malé jezero, která lákají každoročně tisíce turistů. Jsou typické svou slanější vodou, která se střídavě přelévá z jednoho jezera do druhého kanálem, který oba jezera spojuje. Voda láká ke koupání i šnorchlování, protože je zde asi o 4°C teplejší. Uprostřed Velkého jezera je malý ostrůvek Sveta Marja, na němž se nachází starobylý benediktýnský klášter Panny Marie z 12. století, a který určitě stojí za zhlédnutí. Doplutí na něj vám zajistí motorový člun. A jedna zajímavost, vstupenka do národního parku je platná po dobu jednoho týdne.
Napříč Mljetem vede jediná větší silnice, která bez přestání stoupá i klesá a dává nám tak možnost podívat se do hlubokých údolí, ale i kochání se nenapodobitelnými výhledy na okolní ostrůvky. Tato silnice spojuje národní park na jedné straně a přírodní rezervaci na straně opačné. Proto nesmíme zapomenout ani na nejjižnější část ostrova. Na té se nachází oblast se zálivem Saplunara, která se honosí nejkrásnější pláží. Díky ní, ale také podivuhodné a nedotčené přírodě v okolí, je záliv vyhlášen přírodní rezervací.
Pod obcí Babino Polje najdeme Odysseovu jeskyni. A proč Odysseovu? Pověst totiž praví, že zde Odysseus nedobrovolně strávit sedm let u nymfy Calypsó. K této jeskyni dnes vede významná stezka a určitě stojí za shlédnutí.
A jak se na ostrov Mljet dostanete? Ve východní části ostrova se nachází obec Sobra, která je vlastně dopravním uzlem Mljetu. Jezdí sem trajekty z Dubrovníku a poloostrova Pelješac. Do těchto přístavů se dostanete například po dobře značených dálnicích, které vedou napříč celým Chorvatskem.
Tak pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska, zkuste se zamyslet nad Mljetem. Určitě nebudete litovat ;)
Mohlo by Vás ještě zajímat:
Chorvatské ostrovy, HVAR
Chorvatské ostrovy, PAŠMAN
Chorvatské ostrovy, DRVENIK MALI