Nejoblíbenější vánoční cukroví

Vánoce už neodmyslitelně klepou na dveře. Zapálili jste v neděli už druhou svíčku na svém adventním věnci? Na druhou adventní neděli, dle tradice, zapalujeme fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Adventní doba je také časem, který zhruba odpovídá době, kterou potřebují tradiční medové perníčky ke změknutí. Jejich pečení má v českých zemích tradici pravděpodobně od 12. století. Kromě jejich přímé konzumace a použití k ozdobení vánočního stromku je také možné připravit perníkový adventní věnec, perníkový betlém nebo perníkovou chaloupku, která dělá radost hlavně dětem. Ale nepečou se pouze perníčky. Adventní čas je rovněž spojen s pečením Vánočního cukroví. Každá hospodyňka má jistě svoje oblíbené recepty, děděné z generace na generaci, které právě o těchto svátcích předkládají na stůl.  Taktéž i my, a společně s celým naším týmem se s Vámi o ně chceme podělit. Přinášíme tedy pro Vás několik osvědčených receptů na tradiční Vánoční cukroví.

Babiččino linecké cukroví

Co je potřeba: 210g hladká mouky, 140g másla, 70g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 2 žloutky, 1 lžička citronové šťávy. Rybízová marmeláda na slepení a moučkový cukr na posypání.

Na vále přes síto prosejte hladkou mouku i moučkový cukr, přidáme vanilkový cukr, změklé máslo, 2 žloutky, citronovou šťávu a vše zpracujeme v hladké těsto, které necháme nejlépe přes noc odpočívat v lednici. Druhý den těsto vyválíme na 2-3 cm plát a vykrajujeme kolečka. Do poloviny koleček vykrojíme ještě kolečko doprostřed. Vykrojené tvary pokládáme na pečící papír a vkládáme do vyhřáté trouby na 180 °C a pečeme tak dlouho, dokud okraje nezačnou zlátnout (asi 7 minut). V této fázi je vyndáme z trouby a necháme na mřížce vychladnout. Po vychladnutí slepujeme cukroví marmeládou, vždy jedno plné a jedno s dírkou, k sobě. Hotové linecké cukroví pocukrujeme a skladujeme nejlépe v krabici do štědrého večera.

Nejlepší vanilkové rohlíčky.

Co je potřeba: 280g hladká mouka, 80g cukr moučka, 200 g máslo, 80 g vlašské ořechy, 1 žloutek. Na obalení cukr moučka ovoněný vanilkovým luskem.

Na vále přes síto prosejme hladkou mouku a moučkový cukr. Přidáme změklé máslo, nejlépe nastrouhané přes hrubé struhadlo, žloutek a mleté vlašské ořechy. Vypracujeme hladké těsto, které necháme zabalené ve folii odpočívat alespoň půl hodiny v lednici. Z těsta následně tvarujme malé rohlíčky, které ukládáme na plech vyloženy pečícím papírem. Pečeme při 180 °C dorůžova. Ještě horké rohlíčky obalujeme v moučkovém cukru ovoněném vanilkovým luskem.

Skořicové hvězdy s bílkovou polevou.

Co je potřeba: 250g cukr krupice, 3 ks bílek, 1 lžička mleté skořice, 1 balíček vanilkového cukru, 300 g mletých mandlí.

Bílky vyšleháme dotuha s moučkovým cukrem. Z připraveného sněhu odebereme čtyři polévkové lžíce na pozdější použití. Vanilkový cukr, mletou skořici a mleté mandle. Vypracujeme těsto, které necháme alespoň hodinu odpočívat v lednici. Vál posypeme moučkovým cukrem a vyválíme z uleželého těsta plát, ze kterého vykrajujeme hvězdy. Pokládáme na plech vyložený pečícím papírem. Hvězdy ještě celé potřeme schovaným sněhem a pečeme ve vyhřáté troubě na 150 °C asi 15 minut. Sníh na povrchu nesmí zhnědnout. Hotové hvězdy by neměly být úplně propečené, uvnitř musí zůstat vláčné a nadýchané.

 

Mohlo by Vás ještě zajímat:

Období adventu a příchod Vánoc.........

Advent, čas ztišení, zamyšlení a pokory.

Vánoce a jejích vánoční příběh.